Rocznica Grudnia 70' - zaproszenie

Drodzy Klubowicze i sympatycy, elbląscy patrioci! Weźmy udział w uroczystościach upamiętniających "Grudzień 70'. Wesprzyjmy zmiany w Ojczyźnie, by prawa pracownicze nie były już łamane.

Program:
- godz. 18 - Katedra pw. Św. Mikołaja, Msza Św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bp. Jacka Jezierskiego Biskupa Diecezji Elbląskiej,
 następnie Przemarsz z Katedry pw. Św. Mikołaja pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970
    
     Pomnik Ofiar Grudnia 1970:
     - odegranie hymnu państwowego,
    -  wystąpienia okolicznościowe,
    -  apel pamięci i salwa honorowa,
    -  składanie kwiatów.

     Zapraszają Jan Fiodorowicz Przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność”, Marek Pruszak Przewodniczący Rady Miejskiej i władze miasta.
    
     Promocja książek „Pogrzebani nocą” i „Janek Wiśniewski. Chłopak z Elbląga”
     Wśród gości spotkania będą autorzy: Piotr Brzeziński (historyk gdańskiego oddziału IPN), Robert Chrzanowski (historyk, archiwista gdańskiego oddziału IPN), Tomasz Słomczyński (dziennikarz), spotkanie poprowadzi Piotr Szubarczyk (IPN Gdańsk).
    
     Organizatorzy: Urząd Miejski w Elblągu, Oddział Polska Press w Gdańsku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku
     Miejsce: Ratusz Staromiejski w Elblągu (ul. Stary Rynek 25)
     Termin: 18 grudnia, godz. 16.
     Wstęp na spotkanie wolny.
    

     Wystawa – Grudzień ‘70
     Wystawa prezentująca najważniejsze fakty Tragedii Grudniowej, która rozegrała się na Wybrzeżu
     Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 21 im. Mikołaja Kopernika, ul. Zbyszka Godlewskiego 1
     Termin: 18 grudnia br., godz. 15.00 – 21.00
     Organizatorzy: Elbląscy Patrioci, Grzegorz Wołoszczak, IPN

    
     Zachęcamy również do odwiedzenia serwisu internetowego przygotowanego przez IPN, który dotyczy wydarzeń sprzed 45 lat: http://www.grudzien70.ipn.gov.pl/

Ze stanu wojennego pamiętamy pałki, pamiętamy kraty więzienne, polewaczki i gazy. Ale gdy tylko kraty więzienne zatrzasnęły się szczelnie, gdy czołgi okopały się na skrzyżowaniach, nastąpiły procesy, które były poza naszą świadomością – mówił podczas V Marszu Wolności i Solidarności Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych i NSZZ „Solidarność”,
„Stan wojenny toczył się nie tylko na ulicy.” – wspominał Andrzej Gwiazda. Sprawa Trybunału Konstytucyjnego znana jest nie od dziś – dodał.
– Stan wojenny toczył się również w gabinetach. I tak w lutym zmieniono prawo cywilne, ażeby nomenklatura partyjna mogła kraść oficjalnie. Natomiast 26 marca wpisano do ich konstytucji Trybunał Konstytucyjny – w marcu 1982 roku. Już wtedy przewidzieli, że jeśli dopuszczą do wyborów, to wynik może być nie po myśli partii. I to miał być ten kaganiec, że kiedy drugi raz sięgniemy do wolności, to go nam spróbują nałożyć – mówił Andrzej Gwiazda.
Były działacz opozycji nawiązał także do swojej przeszłości, kiedy – wraz z kolegami – wypisywał na murach nieprzyzwoite wierszyki o demokracji. Podkreślił, że demokracja była hasłem z którym bolszewicy weszli do naszego kraju.
– Bierut, Berman, Minc, Stefan Michnik itd., przysłani z Moskwy, mieli nas gnębić, pod osłoną hasła demokracji. Pod hasłem demokracji mordowali patriotów. Zamordowali rot. Witolda Pileckiego, „Nila”, „Inkę”, „Zaporę”. Nie wymienię wszystkich – jest ich tak wielu – nawet tych, których w tej chwili odkrywamy w ukrytych grobach – podkreślał Andrzej Gwiazda.
http://www.radiomaryja.pl/informacje/andrzej-gwiazda-ta-walka-trwa-juz-od-70-lat/

Gazeta Polska - Strefa Wolnego Słowa