Wydarzenia - spotkania - maj2016

Zapraszam w imieniu organizatorów i proszę o jak największą frekwencję:
15 maja 2016r. w 140 miastach w Polsce, tysiące uczestników weźmie udział w Marszu dla Życia i rodziny. Tegoroczne hasło: „Każde życie jest bezcenne” podkreśla szczególną wartość każdej osoby. W naszym mieście Elblągu także odbędzie się Marsz. Rozpoczęcie o godz. 14.30 na Placu Jagiellończyka, skąd uczestnicy przemaszerują na plac przed katedrą.
Tu odbędzie się rodzinny festyn na którym będzie pokaz udzielania pierwszej pomocy, przygotowany przez ratowników z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, wóz strażacki, dmuchana zjeżdżalnia dla dzieci, a na scenie występy przedszkolaków, uczniów elbląskich szkół, gry i zabawy oraz będzie możliwość posmakowania wojskowej grochówki.
Zapraszamy wszystkie rodziny, dzieci, młodzież, dziadków i babcie na wspólne rodzinne świętowanie w miłej atmosferze na Plac Katedralny.

Msza w intencji Ojczyzny u oo Redemptorystów przy ul. Robotniczej w poniedziałek 16 maja o godz. 18:00

Dnia 18 maja 2016 o godz. 17:00  w siedzibie biura poselskiego Jerzego Wilka przy ul. Czerwonego Krzyża 2/6 w Elblągu odbędzie się spotkanie autorskie z dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Jackiem Karczewskim. "Jeszcze nie zostałem odnaleziony" to wspomnienia byłych więźniów - żołnierzy podziemia niepodległościowego osadzonych w Ostrołęce. O tym i jak powstaje Muzeum na spotkaniu opowie mianowany w kwietniu tego roku dyrektor Muzeum.

“Amerykanie pomylili się zrzucając bombę na Hiroszimę, bo powinni zrzucić ją na Ostrołękę.” te słowa przywołuje dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych, rysując sylwetkę zbrodniarza stalinowskiego i kata ostrołęckich żołnierzy podziemia niepodległościowego –  Stefana Koca, który, przysłany z Warszawy do Ostrołęki w celu wykonania czystki, tak pisał w raportach do warszawskiej centrali UB.

“Siedziałem w więzieniu w Ostrołęce, jako skazany a teraz ma być tutaj Muzeum Żołnierzy Wyklętych.” – opowiada świadek historii Wacław Załuska “Sokół”, członek Światowego Związku AK O/ Ostrołęka.

“Po moim resztowaniu, żądano abym wydał, gdzie Oni się ukrywają, ale moim zadaniem było – nie wydać. Za to byłem karany, głodzony, bity i torturowany, z powodu zimna całe ciało się trzęsło. Ale nie wydałem i dlatego siedziałem w więzieniu, jako kilkunastoletni chłopiec.” rozpoczyna swą opowieść Franciszek Chrostowski “Mały”.

Świadkowie historii opowiadają o wstrząsających  doświadczeniach, które okryły, piętnem  wyklętych przez komunizm, całe ich życie.

Józef Poteraj, jako młodociany więzień, Wacław Załuska “Sokół”, członek Światowego Związku AK O/ Ostrołęka, Franciszek Chrostowski “Mały”, Jan Olech – Jaworzniak (młodociani więźniowie), oraz Jacek Karczewski, dyrektor ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Janusz Kotowski – prezydent miasta Ostrołęki.

Zobacz film:

(przewJG)

Gazeta Polska - Strefa Wolnego Słowa