Uroczystości katyńskie w Elblągu - 2016

 - Zapłacili najwyższą cenę za to, że byli Polakami - powiedział pod Krzyżem katyńskim w Elblągu wicewojewoda warmińsko - mazurski, Sławomir Sadowski. /.../

Trzeba stwierdzić, że w poprzednich latach nie było tradycji. Tym razem udział młodzieży duży - kilka klas mundurowych. Kilkanaście pocztów sztandarowych i kilka klas z różnych szkół.  Kompania honorowa wojska i orkiestra wojskowa. Wielu mieszkańców. Nie zawiedli elblążanie. Dobrze, że w Gimnazjum nr. 2 im. Sybiraków zorganizowano wystawę o "deportacjach Polaków w głąb ZSRS"

W dniach 13-30 kwietnia 2016 roku, w Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Elblągu przy ul. Robotniczej 173, można obejrzeć wystawę, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Białystok, pod tytułem „Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRS 1939-1941.”
Wystawa zorganizowana została we współpracy ze Związkiem Sybiraków w Elblągu. Przedstawia sowiecki aparat represji, służący polityce wyniszczenia społeczeństwa polskiego po agresji Związku Radzieckiego na Polskę w dniu 17 września 1939 roku – historię deportacji ludności polskiej z terenu dawnego województwa białostockiego, mechanizmy tworzenia list deportacyjnych, przebieg aresztowań, drogę i pobyt na zesłaniu. Prezentuje kopie dokumentów, map, fotografii, listów, przedmiotów codziennego użytku oraz pamiątek przywiezionych z Sybiru i Kazachstanu.
Wystawę nieodpłatnie zwiedzać można po wcześniejszym  uzgodnieniu terminu pod numerem telefonu 607 864 453. 
Zapraszamy i prosimy o wcześniejszą zapowiedź wizyty.
Jeśli chcemy mówić o "Katyńczykach" to jednym z nich był "pelpliński katyńczyk" - Ludwik Redzimski, krewny elbląskiego radnego Jana Redzimskiego- urodził się 25 sierpnia 1905 r. w Łęgu (powiat chojnicki) jako syn Jakuba, organisty (1859-1945) i Franciszki z Bruskich (1863- 1940). Miał rodzeństwo: siostrę Helenę (1896-1970) i brata Polikarpa (1884-1930 Ludwik Redzimski ukończył seminarium nauczycielskie w Tucholi. Do Pelplina najprawdopodobniej przyjechał za namową brata, który był tutaj od 1925 r. sołtysem. Podjął pracę jako nauczyciel w szkole powszechnej. Uczył śpiewu i gimnastyki, jednocześnie prowadził chór szkolny i udzielał lekcji gry na pianinie i organach.
W latach trzydziestych w czasie wakacji był powoływany do wojska m.in. odbył taką służbę od 26 czerwca do 1 sierpnia 1933 r. w jednostce wojskowej w Tczewie. Po tych szkoleniach uzyskał stopień podporucznika piechoty – rezerwy. Gdy n a ziemi użyczonej p rzez k s. biskupa Okoniewskiego powstała w Pelplinie nowa dzielnica mieszkaniowa, również rodzina Redzimskich zdecydowała się na budowę domu. W 1930 r. wykupili działkę, a w 1933 r. rozpoczęli budowę. Jak chce rodzinne podanie, Ludwik Redzimski był wśród osób, które zawiązały „Spółdzielnię Domków Familijnych”. Według zachowanych zdjęć można wywnioskować, że był Redzimski miłośnikiem Tatr. Wypoczywał w górach zimą 1936 r. 17 sierpnia 1937 r. Ludwik Redzimski poślubił pelpliniankę Felicję Przystańską
(1913-1968), z którą miał syna Ludwika (1939-1967). 24 sierpnia 1939 r. ppor. Ludwik Redzimski został zmobilizowany do 2 Baonu Strzelców w Tczewie, po czym skierowany do 3 BS w Rembertowie. Po agresji ZSRR na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej i przebywał w obozie jenieckim w Kozielsku. Wraz z innymi oficerami polskimi wywieziony do Katynia, gdzie został bestialsko zamordowany p rzez NKWD w kwietniu/maju 1940 r.
Wiosną 1943 r. Niemcy odkryli w Katyniu siedem masowych grobów o wymiarach 28 m x 16 m, z których ekshumowano ułożone w 6 d o 1 2 warstwach ciała kilku tysięcy oficerów polskich zamordowanych tu strzałami w tył głowy. Podczas ekshumacji w mundurze Ludwika Redzimskiego znaleziono kartę mobilizacyjną. Jedna z tysięcy tablic katyńskich poświęcona jest właśnie jemu.
Pelplińskiego "katyńczyka" upamiętniono na głazie-pomniku znajdującym się przed szkołą przy ulicy Sambora. Jego nazwisko widnieje również na pomniku „Tym, co życie oddali za Polskę” – mieszkańców naszego miasta, którzy polegli lub zostali zamordowani w latach 1939-1945. Ta symboliczna mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Pelplinie. Natomiast w kwietniu 2010 r. w Zespole Szkół nr 1 im. J ana Pawła I I odsłonięto tablicę pamiątkową dla uhonorowania por. Ludwika Redzimskiego. Pośmiertnie 09.11.2007r.

Prezydent Lech Kaczyński mianował podporucznika Ludwika Redzimskiego na stopień porucznika. (pozycja 6915 ppor.Ludwik Redzimski s Jakuba 1905 r Katyń)

Migawki z tegorocznych obchodów:






/JG/

Gazeta Polska - Strefa Wolnego Słowa