Kajetan Rajski i jego "Wilczęta Wyklętych".


Tegoroczne uroczystości 1 marca, były w całym kraju wyjątkowe i bardziej widoczne. Jeszcze do niedawna tak nie było. Za poprzedniej ekipy rządzącej, temat Żołnierzy Wyklętych był zsuwany na margines. Było to święto państwowe drugiej kategorii – mówił podczas spotkania z elblążanami Kajetan Rajski, katolicki publicysta i autor książek "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych" oraz wydawca kwartalnika "Wyklęci".

Podczas wczorajszej (9 marca) wizyty w Elblągu, Kajetan Rajski spotkał się z mieszkańcami miasta w biurze poselskim Jerzego Wilka. Spotkanie, którego organizatorem było poseł Jerzy Wilk, cieszyło się sporym zainteresowaniem elblążan. Wzięło w nim udział ponad 50 osób, w tym członkowie naszego elbląskiego Klubu Gazety Polskiej. Rajski wygłosił na nim godzinną prelekcję, której tematem były losy córek i synów Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL. Wykład połączony był z promocją kwartalnika "Wyklęci" oraz wystawą "Żołnierze Wyklęci 1944-1963".

Kajetan Rajski ma 22 lata i mieszka w Krakowie. Jest studentem prawa i teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest także publicystą piszącym do wielu polskich mediów katolickich. Od niedawna pełni funkcję redaktora naczelnego kwartalnika "Wyklęci". Mimo młodego wieku jest autorem kilkunastu książek m.in. publikacji "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych". I to właśnie tej książce poświęcone było głównie spotkanie w biurze poselskim przy ul. Czerwonego Krzyża. Rajski w dwóch tomach tej książki przeprowadził 24 rozmowy z synami i córkami powojennego, antykomunistycznego podziemia. Kilka najciekawszych, często szokujących i wzruszających opowiedział podczas spotkania w Elblągu.

Gazeta Polska - Strefa Wolnego Słowa